LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"The minister wants you..."/ Hoxha: What Basha told the Garda after the January 21 murders

2023-01-20 19:21:00, Kronika CNA
"The minister wants you..."/ Hoxha: What Basha told the Garda after
Former Minister of the Interior, Lulzim Basha

Journalist Artan Hoxha published this evening an audio recording of the former head of the Republic Guard, Ndrea Prendi with his subordinates, where the killing of the protesters on January 21 was ordered.

Hoxha said that, among other things, in the audio recording it is heard that the Minister of the Interior at that time, Lulzim Basha, was trying to communicate with one of the people who was on this radio channel.

In an interview with Thimi Samarxhiu, he stated that Basha did not have the opportunity to communicate directly with the unidentified person and made the announcement through someone else on the radio.

Gazetari deklaroi se nuk e di se çfarë ka komunikuar më pas Basha me këtë person.

“8 të vrarët dhe 4 të plagosurit kanë ndodhur në një hark kohor shuam të shkurtër. Kujdes municioni, më kujton kur gardisti ndërron karikatorin dhe kërkon tjetër. Porta numër 2 është porta nga krahu i Bulevardit. Ai flet vetëm me drejtuesit sepse drejtuesit flasin pastaj me njësinë poshtë. Është si një lojë shahu. 206 i Tufanit, tek ky kod kam mundur ta deshifroj kush është pas tij. Kjo duhet bërë nga prokuroria. Pastaj kemi disa të panjohur që flasin me kode. Në fund kemi përmendjen e kodeve. Kemi fjalët ‘Të kërkon ministri’. Ai nuk ka pasur mundësi të komunikojë drejtpërdrejt me të, por ka kërkuar të flasë këtu. Se çfarë ka komunikuar Lulzim Basha nuk dihet. Ai duhet ti përgjigjet familjes së Aleks Nikës”, theksoi Hoxha./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga