LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"They were hiding" in the forests of Spain/ 10 Albanians were caught "mat", 45 thousand cannabis plants were destroyed

2022-11-28 13:23:00, Kronika CNA

"They were hiding" in the forests of Spain/ 10 Albanians were caught

The Civil Guard of Spain has arrested ten people of Albanian nationality and is investigating 2 others, all suspected as perpetrators of an ongoing crime against public health and members of a criminal organization, as part of the "PERICULUM" operation, where it was dismantled a total of 9 marijuana macroplantations, destroying 44,382 plants in the municipalities of Secastilla, Boltana, Ainsa, Benabarre, Tierrantona and Fanlo.

Ky operacion, i cili u krye në periudhen mars-nentor të këtij viti, në rajonet Sobrarbe dhe Ribagorza, ku perfshiu ndërhyrien e 82 rojeve civile, duke çmontuar 20 kampe të fshehura në zona të pyllëzuara të vështira për t'u arritur. Në mars nisën hetimet e para nga komponentë të Kompanisë së 3-të të Gardës Civile të Grausit, në përpjekje për të lokalizuar plantacionet e mundshme, të krijuara nga mafozet nderkombëtare për kultivimin, tharjen dhe paketimin e marijuanës për shitje të mëvonshme në Evropë.

"Si rezultat i hetimeve të kryera në fazën e parë të operacionit - sqarojnë ata - u bë e mundur të verifikohej ekzistenca e disa plantacioneve të marijuanës në vende të largëta dhe pothuajse të paarritshme në rajonet Sobrarbe dhe Ribagorza, duke respektuar një model dhe të gjitha ato janë identike 'modus operandi"!. Plantacionet mbetën të ndjekura nga 2 ose 3 individë të cilët ishin fshehur në pyll në kampe te kamufluara në mënyrë perfekte, duke iu përkushtuar kultivimit dhe kujdesit të makro plantacioneve nëpërmjet sistemeve të gjëra dhe komplekse të ujitjes.

 "Në çdo moment kujdestarët ruanin një nivel maksimal të vigjilencës, duke pasur githmonë disa rrugë shpëtimi, në rast se zbuloheshin do të largoheshin nga vendi duke u merrnin masa ekstreme për t’i zbuluar ato".

"Menaxherët e plantacioneve do të kalonin deri në 6 muaj duke jetuar në këto kampe, duke u furnizuar nga njerëz të tjerë me materiale pune, ushqime, gaz butan dhe sende bazë çdo muaj", sipas hetimeve shteruese.

 Nëntë plantacione u vendosën në komunat Secastilla, Boltaña, Ainsa, Benabarre, Tierrantona dhe Fanlo dhe gjatë fazave të ndryshme të operacionit, kun ë secilën prej tyre u nderhy. Pranë plantacioneve ku banonin drejtuesit u krijuan kampe te cilët për të pasur mëplantacione dhe për të ndërtuar kasolle tharjeje.

Operacioni dha rezultat në muajt e fundit. Konkretisht, Komanda bëri me dije se "në muajt shtator dhe tetor u krye faza e radhës e operacionit, nderhyrja në nëntë makroplantacionet e marijuanës, ishte një punë e vështirë për agjentët e përfshire, pasi hyrje në disa prej plantacioneve. duhej të ecje nëpër pyje të dendur për disa kilometra, të gjitha për të mos u pikasur nga kujdestarët e plantacioneve që kishin ngritur pika vëzhgimi".

Menjëherë është kërkuar bashkëpunimi i Njësisë Ajrore të Gardës Civile te Zonës se Aragonit, për të fluturuar mbi zonat dhe për të përcaktuar vendndodhjen e saktë të tyre, duke perdorur edhe varkat e Gardës Civile për transportimin e të arrestuarve dhe materialeve të sekuestruara.

For these reasons, 10 men aged 19 to 40, all of Albanian nationality and without an address, were arrested as suspected perpetrators of crimes against public health, for cultivation and drug trafficking and membership in a criminal organization. In total, 44,382 marijuana plants were seized, which, once processed, could have had great benefits in the illegal market.

20 camps were discovered where the arrested lived, 9 drying rooms, 11 water tanks, 2 generators, 5 water pumps, 10 mobile phones and numerous tools and equipment dedicated to drug cultivation, care, drying and packaging. /CNA.al

20:09 CRIME

Tregu

Kokaina zakonisht mbërrin me kontejnerë në disa porte ...

17:40 CRIME

Italia e njeh si

“Shefi”. Kështu e quajnë njerëzit e tij. Është emri i ri m...

Lajmet e fundit nga