LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Forests are "massacred" by logging/ Cologne police seize a car trunk with wood

2023-01-27 15:32:00, Kronika CNA

Forests are "massacred" by logging/ Cologne police seize a car trunk

CNA.al has reported from time to time the massive cutting of wood and the environmental massacre that is taking place in the forests.

But as many cases of deforestation are being shown in the media, the police are alert and advertise and propagate that they are doing a good job.

Today, the police of Kolonje have announced that they have caught a car trunk with wood on the ring road of the city of Erseka.

For this, the Blues have prosecuted the citizens with initials EM, 41 years old and EB, 40 years old.

“Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Kolonjë referuan materialet në Prokurori dhe filloi procedimi në gjendje të lirë për shtetasit E. M., 41 vjeç dhe E. B., 40 vjeç, banues në fshatin Shalës, Kolonjë, për veprën penale “Prerja e paligjshme e pyjeve”. Këta shtetas janë kapur nga shërbimet e Policisë, në unazën e qytetit të Ersekës, duke transportuar me automjetin tip 'Mitsubishi', lëndë drusore të prerë në mënyrë të paligjshme”, thuhet në njoftimin e policisë./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga