LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Publication of the audio recordings/ 2 theories of Mustafa Nano for January 21

2023-01-21 17:08:00, Kronika CNA

Publication of the audio recordings/ 2 theories of Mustafa Nano for January 21

Journalist Mustafa Nano reacted after the publication of the audio recordings where the order to kill the 4 protesters was heard on January 21.

Through a post on social networks, Nano has put forward two hypotheses regarding the event and the person he blames.

According to him, a theory shows that the fault lies with both the leader of the PD Sali Berisha and Lulzim Basha, the then interior minister.

The second theory is related to the fact that on January 21, Basha played the role of an extra and was asked not to open his mouth.

According to Nano, the second explanation is more believable for him and, among other things, he called on SPAK to investigate the matter.

Dje, para se të dilnin në dritë përgjimet e Artan Hoxhës mbi 21 janarin, dëgjuam Berishën të fliste. Dhe Bashës, që atëmot ishte ministër i brendshëm, nuk i dha asnjë rol në atë ngjarje. “Nuk e shiti.” Dy janë shpjegimet e këtij qëndrimi. 1. Ky është një krim i të dyve, dhe në këtë pikë do jenë bashkë deri në varr. 2. I përcillet Bashës mesazhi: “armiqësia mes nesh nënkupton çdo goditje ndaj njëri-tjetrit, por me 21 janarin nuk bëhet shaka.”

Personalisht, besoj këtë të dytën. Basha ka qenë një figurinë atë ditë. Dhe po i kërkohet të mos e hapë gojën. Mirë, Basha ka një mundësi t’i bëjë një shërbim të madh vendit. Duke rrëfyer çfarë di. Sepse ai, edhe sikur të mos ketë bërë asgjë, di gjithçka.

However, after the publication of Artan Hoxha, SPAK must immediately start actions. It is strange to me how this morning I could not read the news titled: "Arrests during the night related to January 21" , he writes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga