LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Belgian prosecutors land in Albania/ They are looking for evidence for the murder of Bledar Muça

2023-02-03 18:16:00, Kronika CNA
Belgian prosecutors land in Albania/ They are looking for evidence for the
Victim Bledar Muça

Prosecutors and officers from Belgium have arrived in Albania to investigate the murder of Bledar Muça, considered Florenc Çapjas' trusted man.

According to the media with subtitles, the Belgian authorities have sent a letter to the General Prosecutor's Office, where they request authorization for the control of 3 apartments in Elbasan and the questioning of several people.

During the house checks, evidence was found that could help Belgian investigators in unraveling the crime that shocked Belgium.

Një nga personat e marrë në pyetje është Shkëlzen Hasanpapa. Hetuesit besojnë se dëshmia e disa shqiptarëve do të ndihmonin në zbardhjen e shqiptarit në Belgjikë.

Kujtojmë se Bledar Muça u ekzekutua me armë zjarri mesnatën e 22 janarit të dy viteve më parë në qytetin Antwerp, në Belgjikë. Vrasja e tij ka mbetur ende e pazbardhur.

Bledar Muça është emër i njohur për drejtësinë shqiptare dhe rezulton i përfshirë në shumë ngjarje kriminale në qytetin e Elbasanit. Në këtë qytet ai njihet për lidhjet e ngushta me fisin Çapja, ndërsa konsiderohej si “krahu i djathtë” i Ardjan dhe Florenc Çapjas.

In the summer of 2016, he was arrested and sentenced to two years in prison after firing a gun at police officers while they were watching the Çapja family. Muca was filmed by security cameras with a gun in his hand, shooting at the police./ BA - CNA.al  

Lajmet e fundit nga