LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Police with an "iron fist"/ 267 traffic permits are suspended

2023-03-22 15:17:00, Kronika CNA

Police with an "iron fist"/ 267 traffic permits are suspended

The traffic police has taken stock of the last 72 hours.

From this monitoring, 267 driver's licenses were suspended, as a result of speed exceeding the permitted rates, and several others were caught under the influence of alcohol.

Full police report:

Smart cars, automatic radars, drones, draggers, cameras and non-uniform cars, 24/7 on all road axes.

Si rezultat i monitorimit intensiv gjatë 72 orëve të fundit, janë pezulluar 267 leje drejtimi, nga të cilat 221 për shpejtësi mbi normat e lejuara në akset kryesore nacionale dhe në qendrat urbane, 34 për drejtim të mjetit nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur dhe 12 për qarkullim në sens të kundërt.

Janë arrestuar  në flagrancë 21 drejtues mjetesh, nga të cilët 12 për drejtim mjti në gjendje të dehur dhe 9 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Also, using smart vehicles, 2,264 drivers who were speeding in residential areas, 489 drivers for using mobile phones while driving, 1,110 drivers were identified and punished with administrative measures, without the sanction of driving license suspension. for wrong passing and 711 drivers were punished for not wearing seat belts.

 167 motor vehicle drivers were punished for not wearing protective helmets and warning signs at night./ CNA

Lajmet e fundit nga