LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Po derdhim gjak të pafajshëm”/ Eksperti i sigurisë për vrasjen e Pjerin Xhuvanit: Ka rënë shteti!

2022-09-28 20:28:00, Kronika CNA
“Po derdhim gjak të pafajshëm”/ Eksperti i sigurisë
Fabian Zhilla

Eksperti i sigurisë publike Fabian Zhilla, ka folur në lidhje me vrasjen e Pjerin Xhuvanit në lagjen 5 maji para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Në shënjestër” ai deklaroi se çështja duhet ti kalonte për një hetim më profesional SPAK-ut.

 “Pse njerëzit kanë qenë të armatosur? Kjo nuk vjen nëse nuk kemi grupet e krimit të organizuar. Hetimi mund të kalohej edhe në SPAK për tu ndjekur në mënyrë më profesionale. Demokraci është votë, nëse bie vota,… po derdhim gjak të pafajshëm për një kleptokraci që po na vjedh jetën. Jemi vend i NATO e po aspirojmë BE, aspiratë vulgare dhe mendoj që si shoqëri duhet të reagojmë fort duke iu larguar çdo forme që kishte interes dhunës dhe çdo individ që promovon këtë demokraci, ka rënë shteti. Kur nuk reagon por gjënë e marrin në dorë grupet… jemi pjesë e NATO dhe nuk ofrojmë garancinë e votës. Kush është mesazhi që qytetarët e Elbasanit marrin për zgjedhjet e tjera? jemi përballë një handikapi që mund të shtrihet si model.”

Regarding Arbër Paplekajn, the person who fired the gun at Xhuvan, ?illa said that he is innocent and that other people are guilty.

"Arbër Paplekaj is a victim. It's not a crime investigation. They were shot for political issues that we have been fighting for 30 years. A respected man, he contributed for principled purposes, trained not to do it but he did. He is a victim. We are sorry for both families. The culprits are other people. in Elbasan, people should protest and not vote because there was no normal election with that blood stain. They should come out like in the south of Italy, Falcone was killed, they came out in protest. if the vote is not guaranteed, we lose everything else", he said.

Lajmet e fundit nga