LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Anti-drug operation in Korça/ Seized heroin, cannabis divided into doses, ready for sale

2022-11-20 10:57:00, Kronika CNA
Anti-drug operation in Korça/ Seized heroin, cannabis divided into doses,
Narcotics seized

The "Vacuum" anti-drug operation has been finalized. After a 1-month investigation, for the crackdown on the distribution of hard drugs, quantities of suspected narcotics, heroin and cannabis, divided into doses, ready for sale, cannabis seeds, a grinder for narcotics and 3 electronic scales were seized.

It is reported that a 29-year-old man, the possessor of the narcotic substance and the organizer of its distribution, ended up in handcuffs.

Police notification.

DVP Korçë/The coded "Vacuum" anti-drug operation is completed.

Operacioni, pas një hetimi 1-mujor të zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit, për goditjen e shpërndarjes së drogave të forta.

Sekuestrohen sasi lënde të dyshuara narkotike, heroinë dhe kanabis, të ndara në doza, gati për shitje, fara kanabisi, një grirëse për lëndë narkotike dhe 3 peshore elektronike.

Vihet në pranga 29-vjeçari, poseduesi i lëndës narkotike dhe organizator i shpërndarjes së saj.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve të DVP Korçë, në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e aktivitetit kriminal të shpërndarjes së drogave të forta, pas një hetimi 1-mujor të kryer nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, finalizuan operacionin antidrogë të koduar "Vakumi", si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit:

- A. Ç., 29 vjeç, banues në Korçë.

From the investigative actions carried out, the legal evidence collected during the operation, as well as during the control exercised by the Police services, on "Republika" boulevard, in his "Benz" type vehicle, a small amount of suspected narcotic cannabis was found. . Also, during the control exercised in his apartment, in neighborhood no. 18, Korçë, about 290 grams of suspected narcotic substance heroin, 560 grams of suspected substance cannabis, cannabis seeds, 3 electronic scales and 1 apparatus for closing vacuum bags were found, which were seized as material evidence.

The materials were passed to the Prosecutor's Office at the Court of First Instance Korça, for the criminal offense "Production and sale of narcotics"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga