LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He did not declare the amount over 44,000 euros/ The 54-year-old man in Kakavija is being prosecuted

2023-03-25 13:59:00, Kronika CNA
He did not declare the amount over 44,000 euros/ The 54-year-old man in Kakavija
Illustrative photo

The border police of Kakavija prosecuted a citizen after he did not declare the amount of money he had with him.

The operatives indicate that it was a material amount of 44,750 euros, which was found in the bag of the 54-year-old and was seized.

Full police statement:

He was traveling towards Greece and did not declare the amount of euros at customs, the 54-year-old is being prosecuted. 44,750 euros found in the 54-year-old's bag are seized as material evidence.

Shërbimet e Policisë Kufitare kanë intensifikuar kontrollet me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare. Si rezultat i kontrolleve të shtuara, bazuar dhe në analizën e riskut, në dalje të RSH-së, shërbimet e Policisë Kufitare, gjatë kontrollit të ushtruar në vijën e dytë, në çantën e shtetasit Dh. P., gjetën 44 750 euro, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Ky shtetas nuk e kishte deklaruar këtë shumë parash, sipas përcaktimeve ligjore në fuqi.

At the end of the actions, the investigative structures of DVP Gjirokastër referred the materials to the Prosecutor's Office and the proceedings started in a free state for the citizen Dh. P., 54 years old, resident in the village of Dhuvjan, Gjirokastër, for the criminal offenses "Failure to declare cash and valuables at the border" and "Cleaning the proceeds of a criminal offense or criminal activity". The materials were passed to the Prosecutor's Office for further action./ CNA

Lajmet e fundit nga