LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

From Eldi Dizdari to the deputy's nephew/ Who are the Albanian bosses hiding in Dubai

2023-02-08 22:26:00, Kronika CNA

From Eldi Dizdari to the deputy's nephew/ Who are the Albanian bosses

Dubai, not having an extradition agreement, has become the refuge of drug lords, who carry out their activities from there.

Some names of the Albanian bosses who are hiding in Dubai were published this evening on Klodiana Lala's show.

One of them is Eldi Dizdari, one of the most wanted persons in Europe due to international connections with the trafficking of hard narcotics.

Eldi Dizdari, otherwise known as Denis Matoshi, is accused of being part of the organization known as the 'Bello' Company, which is run by Dritan Rexhepi.

Pas arratisjes nga Shqipëria, në vitin 2020, ai u arrestua në Dubai për llogari të autoriteteve italiane, por më pas u lirua nga burgu.

Autoritetet shqiptare e kërkojnë Dizdarin për masakrën e 4 tetorit 2018 në ish-Bllok, ku u vra Fabian Gaxha dhe u plagosën dy të tjerë.

Një tjetër person që strehohet në Dubai është Plarent Dervishaj, i cili mendohet se është zhvendosur në Emiratet Arabe që prej vitit 2021.

Dervishaj ëhstë në kërkim nga nga autoritetet shqiptare për vrasjen e biznesmenit Vajdin Lame, për vrasjen e Klodian Saliut, ngjarje këto të ndodhura brenda 24 orëve në vitin 2005.

Gjithahstu, ai kërkohet edhe për atentatin e 1 nëntorit 2019 në mbikalimin e Shkozetit, ku u plagosën prokurori Arian Ndoji dhe miku i tij Aleksandër Laho, i njohur ndryshe si “Rrumi”.

Një nga episodet më të dhunshme kriminale të viteve të fundit, ku humbi jetën në spital, shoferi i prokurorit Ndoji, Andi Maloku.

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist Rrahman Rraja, po ashtu thuhet se ka frekuentuar shpesh Dubain.

Ai është në kërkim nga drejtësia dhe akuzohet si pjesë e bandës kriminale të drejtuar nga Plarent Dervishaj. Gjithashtu ai ishte shpallur në kërkim policor për masakrën me 3 të vrarë te mbikalimi i Fushë-Krujës në 2022, ngjarje për të cilën u shoqëriua nga policia sapo u kthye nga Emiratet Arabe.

Edhe Endrit Dokle dyshohet se fshihet në Dubai. Ai rezulton të jetë regjistruar duke udhëtuar në drejt Emirateve të Bashkuara Arabe.

Gjatë vitit 2022, Dokle ëhstë shoqëruar dy herë nga policia dhe ëhstë marrë në pyetje për masakrën e Fushë Krujës dhe për zhdukjen pa gjurmë të Ervis Martinajt.

Endrit Dokle was sentenced in January 2012 to life imprisonment for a long list of charges including three murders, four attempted murders, kidnapping and involvement in a criminal organization, but was released on parole in 2020.

These are just some of the names of strongmen and Albanian drug lords who have a history of traveling to Dubai and are suspected to have chosen this place to take refuge./ BA - CNA.al

Lajmet e fundit nga