LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nën sitën e SPAK/ “Tunden” prangat për 7 zyrtarë dhe drejtora policie

2023-01-24 13:04:00, Kronika CNA

Nën sitën e SPAK/ “Tunden” prangat për 7 zyrtarë

Disa zyrtarë të lartë policie në drejtoritë vendore dhe drejtorin e përgjithshme janë duke u hetuar nga Spak.

 

Sipas gazetarit Arsen Rusta, burimet sqaruan se hetimi është kompleks në bashkëpunim me partnerët dhe shërbimet sekrete të disa vendëve në BE dhe bëhet fjalë për korrupsion, trafik droge dhe bashkëpunim me grupe kriminale.

 

Nga zbërthimi i mesazheve dhe aplikacioneve të enkriptuara sëshumti Sky ecc nga Serveri i kapur në Belgjikë kanë dalë emra të funksionaravë të policisë dhe personave që ata kontaktonin për llogari të grupeve kriminale. Në një rast sqarun burimet një zyrtarë policie është fotografuar edhe kur futet në vilën e një personi në kërkim.

 

Disa prej zyrtarëve të lartë përgjatë këtyre javëve janë pyetur nga Spak dhe provat e mbledhura pritet ti çojnë ata në qeli.

Lajmet e fundit nga