LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

In international search/ 33-year-old 'hawk' caught in Bubq

2022-11-21 15:55:00, Kronika CNA
In international search/ 33-year-old 'hawk' caught in Bubq
Illustrative photo

The police have arrested an internationally wanted person in Bubq, Kruja, with the aim of extradition to Italy.

Specifically, a citizen with the initials E. Sh., 33 years old, a resident of Bubq, was handcuffed.

The security measure "Arrest in prison" has been assigned to him for theft by the Court of Avelino.

"Kruje/Finalized police operation coded "Location", developed in cooperation with Interpol Tirana.

A 33-year-old man wanted internationally for theft with serious consequences was caught in Bubq, Krujë and put in handcuffs, with the aim of extradition to Italy.

Në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme, për lokalizimin dhe kapjen e personave të shpallur në kërkim, si dhe mbështetur nga inteligjenca informative për vendndodhjen e një shtetasi të kërkuar ndërkombëtarisht, shërbimet e Komisariatit të Policisë Krujë, në bashkëpunim me ZQK Interpol Tirana, finalizuan operacionin policor të koduar "Vendndodhja”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi provizor, me qëllim ekstradimin drejt Italisë, i shtetasit:

- E. Sh., 33 vjeç, banues në Bubq, Krujë.

Gjykata e Avelinos, Itali, ka caktuar ndaj 33-vjeçarit, masën e sigurisë "Arrest në burg", për veprën penale “Vjedhja”, me pasoja të rënda, të parashikuar nga Kodi Penal i Italisë.

The materials were passed to the Prosecutor's Office at the Krujë Judicial District Court, for further action. In cooperation with the Interpol Tirana CPC, work continues on the extradition of the US citizen to Italy," the announcement states./ BA - CNA.al

Lajmet e fundit nga