LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The mystery of the disappearance of Ervis Martinaj/ Poli Hoxha casts a shadow of doubt, this is the track that must be followed

2022-11-30 18:45:00, Kronika CNA
The mystery of the disappearance of Ervis Martinaj/ Poli Hoxha casts a shadow of
Ervis Martinaj

Journalist Poli Hoxha has stated that he is treating the issue of Evris Martinaj's disappearance very seriously.

According to the journalist, in order to shed light on what happened to Martinaj, his assets must be followed.

In a statement for Euronews Albania, Hoxha stated that Martinaj had created an organization, which involved the state, the police, financial crime and politics.

He also spoke about the statements of Martinaj's uncle, Faik Martinaj, who pointed the finger at Prime Minister Edi Rama, calling him the organizer of his nephew's disappearance. 

Kam filluar ta trajtoj me seriozitet pistën e një simulimi, ose më saktë pistën e një inskenimi të vrasjes. Nga ana e Martinajt, por jo vetëm. Unë po them që janë të dyja pistat, kanë fuqi të barabartë hetimi dhe nuk mund të abuzojmë, por nuk mund të themi që është vrarë, siç thonë me bindje xhaxhai dhe shumë kolegët tanë. Ashtu siç nuk mund t’i vësh pikën që kjo është inskenim. Unë ngul këmbë, nëse do duam të dimë për fatin e Ervis Martinajt, ne nuk duhet të mbetemi te individi, por organizata e Ervis Martinajt, një organizatë tipike, ku është përzier, shteti, policia, krimi financiar, politika.

Uncle yesterday said that the prime minister threatened us, he blamed the prime minister. But on the other hand, I can tell you one element, in the 2021 elections, a socialist candidate, who is now a deputy, donated 1,500 computers to Ervis Martinaj for the campaign. Donation, businessman was, donation of 1500 computers. We cannot share it 100%. It is known that his family was right-wing, pro-Democratic Party. But on the other hand, his business flourished during Edi Rama's time, his lotos flourished and even flourished when they were illegal. The money, the wealth of Ervis Martinaj should be followed ", he emphasized./ CNA.al

Lajmet e fundit nga