LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Corruption and smuggling / 7 people arrested at the border, including customs officers and police  

2022-06-22 09:28:00, Kronika CNA
Corruption and smuggling / 7 people arrested at the border, including customs
Illustrative photo

The Police Supervision Agency in the framework of the operation "Dinars" has arrested in flagrante delicto 2 police officers of the Border Crossing Point Qafë-Thanë, 2 customs officers and 3 citizens for the criminal offenses "Abuse of duty", "Active / passive corruption" and "Smuggling of goods others".

In the framework of the fight against smuggling and abusive actions at border crossings, from the information received operatively from AMP Korça, in close cooperation with the structures of fight against economic crime and the operational unit of the Local Police Directorate of Korça, caught in flagrante delicto citizens JH , BH and FG

Shtetasit e lartpërmendur janë kapur në flagrancë ndërsa udhëtonin me mjete të ndryshme nga shërbimet në hyrje të territorit të Republikës së Shqipërisë, duke transportuar mallra ushqimore të futura kontrabandë nga Pika e Kalimit Kufitar “Qafë-Thanë”, duke shmangur detyrimet doganore. Në vijim të veprimeve hetimore rezultoi e provuar se shtetasit e mësipërm janë favorizuar kundrejt shumave në para nga punonjës policie në bashkëpunim me punonjës të doganës me detyrë doganier pranë kësaj pike kufitare.

Për sa më sipër nga AMP në bashkëpunim me DVP Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec u bë arrestimi në flagrancë për veprën penale “Shpërdorim detyre”, “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga nenet 248 dhe 259 të Kodit Penal, për:

- Inspektor A. H., 43 vjeç, ndihmës/specialist kontrollor në PKK Qafë-Thanë.

- Inspektor F. M., 38 vjeç, trupë shërbimi në PKK Qafë-Thanë.

- V. B., 53 vjeç, me detyrë doganier pranë degës doganore Qafë-Thanë.

- J. P., 45vjeç, me detyrë doganier pranë degës doganore Qafë-Thanë.

Po ashtu në vijim të veprimeve paraprake hetimore u arrestuan në flagrancë për veprën penale “Kontrabanda me mallra të tjerë” dhe "Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga nenet 174 dhe 244 të Kodit Penal shtetasit:

- J. H., 37 vjeç, banues në Librazhd

- B. H., 38 vjeç, banuese në Librazhd

- F. G., 22 vjeç, banues në Librazhd

Nga veprimet hetimore të kryera dhe këqyrja e pamjeve filmike është provuar se punonjësit e policisë së Pikës së Kalimit Kufitar Qafë-Thanë në bashkëpunim me punonjësit e doganës, me veprimet dhe mosveprimet e tyre, në kundërshtim me ligjin dhe kundrejt shpërblimeve në para, kanë favorizuar shtetasit e mësipërm në kalimin e mallrave kontrabandë pa kryer procedurën e zhdoganimit.

Në cilësinë e provave materiale janë sekuestruar 3 automjete, 9 aparate celularë, sasi vlerash monetare të përfituara në mënyrë të kundërligjshme nga aktiviteti i kontrabandës në ambientet e punës, sasi e konsiderueshme e mallrave ushqimore dhe pijeve të ndryshme, si dhe mallra të tjera.

Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec.

AMP remains committed to its mission of ensuring law enforcement and invites citizens to report any case of abuse or violation of the law by State Police employees, by calling the green number 0800 90 90.

Lajmet e fundit nga