LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He threatened the police patrol with a firearm/ The 41-year-old is neutralized and arrested

2023-02-07 09:05:00, Kronika CNA

He threatened the police patrol with a firearm/ The 41-year-old is neutralized

A 41-year-old man in Lezhë was arrested after threatening a police patrol with a firearm.

According to the Police, at the moment he was stopped for a check, while he was driving a vehicle, he retaliated by pointing a gun.

The police managed to neutralize the aggressor and seized the pistol with cartridges in the slot, ready to fire.

Also, after the alcohol test, the 41-year-old was found to be drunk, at 1.395 mg/l.

“Shërbimet e Komisariatit të Policisë Lezhë, në kuadër të kontrolleve të shtuara gjatë natës, në të gjitha akset e qarkut, me qëllim parandalimin e ngjarjeve kriminale, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërive, të mbështetura dhe nga inteligjenca informative, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar "Neutralizimi".

Në kuadër të këtij operacioni, në Shëngjin, në mesnatë, shërbimet e Policisë kanë ndaluar për kontroll, automjetin që drejtohej nga shtetasi L. Z., i cili ka krijuar dyshime tek punonjësit e Policisë, nga përgjigjet dhe sjellja e tij. Për këtë shkak, është informuar se do t’i kryheshin kontrolle fizike dhe kontrolle në automjet, si dhe testi i alkoolit. Në atë moment, ky shtetas ka kundërshtuar kryerjen e veprimeve procedurale duke nxjerrë një armë zjarri që mbante me vete dhe ua ka drejtuar punonjësve të Policisë, me qëllim që të largohej dhe të shmangte arrestimin.

He threatened the police patrol with a firearm/ The 41-year-old is neutralized

The immediate and professional intervention of the Police services made possible the immediate neutralization of citizen LZ, who, after performing the alcohol test, was in a drunken state, at the rate of 1.395 mg/l. In the capacity of material evidence, the firearm pistol with cartridges in the slot, ready to fire, which was held without a permit by this citizen, was seized.

At the end of the procedural actions, the services of the Lezhë Police Station arrested the citizen LZ, 41 years old, resident of Shkodër, for the criminal offenses "Unauthorized possession and production of weapons, explosive weapons and ammunition", "Resisting the police officer" of public order" and "Irregular driving", informs the Police. /CNA.al

Lajmet e fundit nga