LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Caught with 1 kg of cannabis in the vehicle/ 30-year-old man arrested in Tirana

2023-01-21 13:42:00, Kronika CNA

Caught with 1 kg of cannabis in the vehicle/ 30-year-old man arrested in Tirana

Today, the police arrested the citizen R.Rr., 30 years old, for the criminal offense "Production and sale of narcotics". 

The 30-year-old was caught with 1.1 kg of cocaine in his vehicle and an electronic scale and two mobile devices were seized.

" The police operation coded "Green pack" is finalized, for the crackdown on the distribution of the narcotic substance cannabis.

The operation, conducted by Police Station No. 2, in cooperation with the Narcotics Investigation Section of DVP Tirana.

A package of cannabis narcotics, weighing 1.1 kg, an electronic scale and two mobile devices were seized.

Arrestohet në flagrancë 30-vjeçari që e transportonte me automjet, pakon me lëndë narkotike.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, në bashkëpunim me specialistët e Seksionit të Hetimit të Narkotikëve, në vijim të operacioneve për goditjen e veprimtarive kriminale në fushën e narkotikëve, të mbështetura nga inteligjenca operative, për një rast të shpërndarjes së lëndëve narkotike, kanë organizuar dhe kanë finalizuar operacionin policor të koduar “Green pack”.

Si rezultat i këtij operacioni, u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit:

– R. Rr., 30 vjeç, banues në Tiranë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Services of Police Station No. 2, have located and stopped, on "Nikolla Tupe" street, the vehicle driven by citizen R. Rr. During the control exercised in this vehicle, the Police services found a package of suspected narcotic cannabis, weighing about 1.1 kg, which was seized as material evidence, along with an electronic scale and two mobile devices.

The investigative actions for the complete documentation of the criminal activity of the citizen R. Rr.

The procedural materials were passed to the Prosecutor's Office at the Tirana Judicial District Court, for further actions," the police announcement / CNA.al reads.

Lajmet e fundit nga