LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Wanted for the hostage-taking of Jan Prenga/ The most wanted man from Albania is arrested

2022-11-30 20:59:00, Kronika CNA
Wanted for the hostage-taking of Jan Prenga/ The most wanted man from Albania is
Illustrative photo

The Albanian Police in cooperation with the Spanish Police arrested today the citizen Gentjan Funiqi, who was known by 3 other names such as Gentjan Martini, Festim Olomani and Rayko Ivanov.

The 40-year-old from Shkodra was declared an international wanted by Interpol Tirana, after the Special Court Against Corruption and Organized Crime has assigned the security measure "Arrest in prison", for the criminal offenses "Kidnapping or holding a person hostage", committed in cooperation and "Unauthorized production and possession of arms, weapons of war and ammunition".

Funiqi dyshohet se në bashkëpunim me shtetas të tjerë, në vitin 2020, në Kamzë, Tiranë, ka marrë peng shtetasin Jan Prenga.

40-vjeçari qarkullonte me dokumenta false në Spanjë.

Interpol Tirana po punon për ekstradimin e shtetasit Gentjan Funiqit drejt vendit tonë.

Njoftimi nga Policia e Shtetit

Finalizohet, brenda 24 orëve të fundit, një tjetër operacion ndërkombëtar për kapjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore, të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Operacioni policor i koduar “Seville” u zhvillua nga Policia spanjolle, në bashkëpunim me Policinë shqiptare.

Falë bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacionit në kohë reale, mes Policisë së Shtetit dhe Policisë spanjolle, u bë e mundur kapja në Spanjë dhe arrestimi me qëllim ekstradimi, i një shtetasi shqiptar shumë të kërkuar, i cili ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar për krime kundër personit.

I shumëkërkuari qarkullonte në Spanjë, me dokumente të falsifikuara.

Në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme të zhvilluara në bashkëpunim me homologët, falë punës hetimore të kryer nga strukturat hetimore të Policisë së Shtetit, për lokalizimin dhe kapjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore, që janë të shpallur në kërkim ndërkombëtar, falë shkëmbimit të informacionit në kohë reale, me homologët spanjollë, në kuadër të operacionit “Seville”, u kap nga Policia spanjolle dhe u arrestua, me qëllim ekstradimi, shtetasi i shumëkërkuar Gentjan Funiqi. alias G. M. alias F. O., 40 vjeç, nga Shkodra.

Ky shtetas, në momentin e kapjes nga Policia, mbante një kartë identiteti bullgare të falsifikuar, me gjeneralitete R. I., dhe një sasi lënde narkotike, të cilat janë sekuestruar nga Policia.

The 40-year-old was declared an international wanted by Interpol Tirana, after the Special Court Against Corruption and Organized Crime assigned him the security measure "Arrest in prison", for the criminal offenses "Kidnapping or holding a person hostage", carried out in cooperation and "Unauthorized production and possession of weapons, military weapons and ammunition".

This citizen is suspected of having, in cooperation with other citizens, in 2020, in Kamze, Tirana, taken the citizen of JP hostage

Interpol Tirana is working for the extradition of this citizen to our country./ CNA.al

Lajmet e fundit nga