LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Announced as a wanted man/ The police search the 32-year-old's apartment, arresting his father

2023-03-25 11:39:00, Kronika CNA

Announced as a wanted man/ The police search the 32-year-old's apartment,

The Durrës police have carried out checks for the arrest of wanted persons.

After checking the apartment of a 32-year-old man, who was wanted for injuries, the officers found and seized a firearm and ammunition.

As a result of the operation, the police arrested the father of the author of the injury under the charge of "Illegal possession and production of weapons, explosive weapons and ammunition".

Full police statement:

As part of the "Sukthi" operation, the Police searched the apartment of the 32-year-old wanted for intentional serious injury and illegal possession of weapons.

Gjatë kontrollit në banesën e 32-vjeçarit, Policia gjen dhe sekuestron një armë zjarri pistoletë dhe municion luftarak.

Vihet në pranga babai i 32-vjeçarit, për armëmbajtje pa leje.

Vijojnë kontrollet për kapjen e 32-vjeçarit.

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës, në kuadër të operacionit të koduar “Sukthi”, ushtruan kontroll në banesën e 32-vjeçarit F. D., i shpallur në kërkim, me masë sigurie “Arrest në burg”, në mungesë, për plagosje të rendë me dashje dhe armëmbajtje pa leje.

Gjatë kontrollit, shërbimet e Policisë kanë gjetur dhe sekuestruar një armë zjarri pistoletë dhe dy krehra pistolete me 18 fishekë luftarak, ndërsa 32-vjeçari nuk është gjetur në banesë.

Vijojnë kontrollet për lokalizimin dhe kapjen e 32-vjeçarit F. D.

The materials were handed over to the Prosecutor's Office at the Court of First Instance of Durrës, for the criminal offense "Unauthorized possession and production of weapons, explosive weapons and ammunition"./CNA 

Lajmet e fundit nga