LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Robbery with violence and weapons in the apartment of the elderly/ The two suspected perpetrators are handcuffed

2022-11-20 09:14:00, Kronika CNA
Robbery with violence and weapons in the apartment of the elderly/ The two
Illustrative photo

Around 08:00 on 19.11.2022, the operating room was notified that at 02:30, in the village of Klos, Mallakastër, a violent theft had occurred in a residence.

Immediately after receiving the notification, the Police services organized the work to unravel the incident, identify and arrest the perpetrators.

Thanks to the quick and professional actions, based on informational intelligence, it became possible to clarify the event and identify the persons who, under the threat of a firearm, forcibly took a sum of money from citizens Ç. Sh., 89 years old, who is currently in the hospital, under the care of doctors.

Bazuar në provat e grumbulluara, shërbimet e Komisariatit të Policisë Mallakastër, në ndërveprim me të gjitha strukturat e DVP Fier dhe në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Fier, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Klosi”, në kuadër të të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve:

E. H., 22 vjeç, banues në Fier dhe M. G., 28 vjeç, banues në Portëz, Fier.

Gjithashtu, u procedua penalisht në gjendje të lirë shtetasi F. Ç., 16 vjeç, banues në Roskovec, për veprën penale “Moskallëzimi i krimit”.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua arma e zjarri tip automatik me një krehër me fishekë.

The materials will be handed over to the Prosecutor's Office at the Court of First Instance of Fier, for the criminal offenses "Theft with violence", carried out in cooperation, "Deliberate serious injury", "Unauthorized possession of weapons and military ammunition" and "Disobedience". of crime"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga