LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Journalist: Albanian cocaine 'floats' between Latin America and Dubai

2022-11-26 23:01:07, Kronika CNA

Journalist: Albanian cocaine 'floats' between Latin America and Dubai

Journalist Eni Ferhati says that Albanian criminal groups, which deal with cocaine trafficking, have been strengthened the most in Latin America, mainly in Ecuador, but also in Dubai.

In Euronews Albania, Ferhati said that Dubai is one of the countries that is considered 'paradise' for Albanians wanted by justice, as it is a country with which Albania does not have an extradition agreement.

Ferhati underlined that Albanian citizens involved in cocaine trafficking are becoming more and more resident in Ecuador, as the Minister of the Interior of this country has also requested the establishment of visas.

“Arben Kraja, drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme, para pak ditësh në një konferencë me anti-mafian italiane, foli pikërisht për këto zhvillime, ku shqiptarët kanë arritur të bëhen grosistë të kokainës, kanë krijuar kontaktet e tyre me grupet kriminale në Amerikën Latine, apo dhe kartele të cilat merren me trafikimin e kokainës. Ndërkohë, që degëzimet dhe lidhjet e tyre për porositë dhe ndjekjen e të gjithë këtij procesi mund të vijnë edhe nga vende të cilat cilësohen parajsë për personat e kërkuar nga drejtësia, siç është edhe Dubai.

Të ofron mbrojtje jo vetëm ligjore, por edhe fizike, pasi ne nuk kemi marrëveshje ekstradimi, por edhe je shumë i sigurt nga ana fizike, për shkak se atje, krimet e rënda janë tepër të dënueshme. Ndaj dhe grupet rivale, edhe nëse hasen në Dubai e kanë të pamundur të veprojnë. Pothuajse çdo raport i agjencive ligjzbatuese, flet për rritjen e grupeve kriminale shqiptare, pikërisht në tregun e trafikimit të kokainës, duke nisur nga lidhjet me familjet mafioze në Itali, si Ndraghetta, por edhe me prezencën si rezident në Amerikën Latine, ndër to edhe Ekuadori, ku së fundmi ministri i Brendshëm në Ekuador ka kërkuar vendosjen e vizave për shqiptarët”, theksoi ai.

Lajmet e fundit nga