LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Two years after the murder of the former employee of FNSH / Two defendants face justice

2022-12-01 10:30:00, Kronika CNA
Two years after the murder of the former employee of FNSH / Two defendants face
Former police officer Juliano Prela

The case of the murder of the former police officer Juliano Prela has gone to trial.

The Court has taken citizens Redion Hysa and Nikoll Sherniku as defendants.

We remind you that the officer of the Shkodra Rapid Intervention, Xuliano Prela, was killed in December 2020, on the Lezhë-Milot highway, near the village of Gajush.

The prosecution has filed charges against the defendants Redion Hysa and Nikoll Sherniku.

Hysa akuzohet për  “Vrasje me dashje” parashikuar nga neni 76 i kodit penal, “Mbajtje pa leje dhe prodhimi i armeve shpërthyese dhe i municionit” “Kanosje” si dhe “Prishje se rendit dhe qetësisë publike”.

Ndërsa Sherniku akuzohet për  “Përkrahje e autorit të krimit”.

Redion Hysa së bashku me kushëririn e tij Sokol Hysa janë arrestuar më 28-dhejtor, ku u kapën për arsye se kishin qëlluar në drejtim të karburantit. Kamerat e këtij biznesi kishin filmuar edhe momentin kur Hysa kishte qëlluar ish-efektivin e policisë, Xhuliano Prela.

Më tej përballja e tij më drejtësinë mori një rrugë të re, pasi u zbulua se në armën e gjetur në depozitën mbi tarracën e tij, ishte e njëjta armë që ishte përdorur edhe për vrasjen e efektivit të FNSH-së.

Ekspertiza balistika ka vërtetuar shkencëqrisht se pistoleta që fshihej në depozitën e ujit të Redjol Hysës, ishte e njëjta që ishte përdorur për vrasjen e ish-efektivit të FNSH-së.Më tej ekspertiza ka thënë se edhe fisheku i cili i ka marrë jetën efektivit është qitur nga ajo armë që është gjetur në depozitën e Hysës.

Hysa është njohur me të gjitha provat që ka grumbulliuar policia, por nuk ka dhënë shpjegime për to.

Aktualisht çështja është në gjykim paraprak dhe do të jetë gjykata që tashmë do të vendose kalimin për gjykim themeli apo rikthimin në prokurori për plotësim hetimesh.

Dyshohet se konflikti ka ndodhur për shkaqe momentale, dhe shkak për sherrin mes palëve janë bërë dritat e makinave që reflektonin tek pala tjetër.

The former officer was returning from Shkodra, after having escorted a friend who had come to him from England. The murder happened near the village of Gajush at 03:00 in the morning, where it is suspected that it was shot from a close distance. /CNA.al

Lajmet e fundit nga