LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

He raped and threatened family members with a gun/ The 40-year-old man was arrested in Lezhë

2022-11-17 16:15:00, Kronika CNA

He raped and threatened family members with a gun/ The 40-year-old man was

A 40-year-old man ended up in the handcuffs of the Police, after threatening his family members with firearms.

According to the police report, he also used violence on family members and damaged their vehicles. 

As a result of the operation, citizen LL, 40 years old, resident of Rrilë, Lezhë, was arrested red-handed for the criminal offenses of "Unauthorized possession of hunting and sporting weapons", "Domestic violence" and "Destruction of property".

Police Notification

The coded police operation "Arrival" is finalized.

He threatened his family members with a shotgun, raped them and damaged their vehicles, the 40-year-old was immediately put in handcuffs.

Sekuestrohet arma e gjahut që u përdor për kanosjen.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Lezhë, në bashkëpunim me shërbimet e Rendit, pas marrjes së njoftimit se një shtetas po kanoste me armë gjahu familjarët e tij, dhe po i dhunonte ata, kanë organizuar menjëherë punën, kanë mbërritur në vendngjarje dhe në kuadër të operacionit “Mbërritja”, kanë ndërhyrë me qëllim parandalimin e një ngjarjeje të mundshme kriminale, në familje. 

Si rezultat i operacionit, u arrestua në flagrancë shtetasi L. L., 40 vjeç, banues në Rrilë, Lezhë, për veprat penale “Mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë dhe sportive”, "Dhuna në familje" dhe "Shkatërrimi i prones".

This citizen, in his apartment, in the village of Rrilë, threatened his family members with a shotgun, physically abused them and damaged the vehicles they owned. From the investigative actions so far, it has emerged that the citizen LL had stolen personal belongings from his family members and sold them.

As material evidence, the shotgun that was used for the threat was seized. The arrested citizen was carrying the shotgun, without the corresponding authorization in his name.

The procedural materials were passed to the Prosecutor's Office at the Lezhë Judicial District Court, for further actions./CNA.al

Lajmet e fundit nga