LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Brilant Martinaj was carbonized, he was identified by 'Rolexi'/ Shocking details from the Fushë Kruja massacre

2022-09-28 21:12:00, Kronika CNA
"Brilant Martinaj was carbonized, he was identified by 'Rolexi'/
Brilliant Martinaj

Brilant Martinaj was completely charred by the flames that engulfed the car where he was killed.

 So for the investigative group that went to identify the victims of the Fushë Kruja massacre, personal belongings came to the rescue.

According to the data from the investigation file published on the show "Në Shënjestre", it is learned that Brilant Martinaj was identified only by the sneakers of the brand 'Valentino' and by the Rolex watch he was wearing.

According to the ballistic expertise carried out, 18 to 20 bullets were found in the bodies of the victims.

Ndërkohë që për të konfirmuar identitetin e secilës prej viktimave, ekspertë të mjekësisë ligjore, morën edhe kampionë nga ADN-ja e të afërmve të tyre.

Në këtë rast, nga Rakip Martinaj, babai i Brilant Martinaj dhe Bajram Hoxha, babai i Besmir Hoxhës.

Si ndodhi ngjarja makabre?

Mesditën e të dielës, më 17 korrik, në rrugën kryesore që lidh Fushë-Krujën me Tiranën, një pritë iu bë makinës ku po udhëtonin tre të rinj, Besmir Hoxha, Brilant Martinaj dhe Dikler Vata.

Disa persona kanë ekzekutuar në mënyrë makabre 3 të rinjtë duke djegur edhe makinën ku ata po udhëtonin. Njëri prej tyre, Dikler Vata zbriti nga mjeti i plagosur duke tentuar të shpëtonte por autorët u kthyen dhe e qëlluan përsëri duke u siguruar që e vranë.

The target of the assassination, according to sources from the investigative group, is Brilant Martinaj, the first cousin of the businessman involved in several criminal events, Ervis Martinaj.

Lajmet e fundit nga