LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Denunciation of Fiks Fare/Morgue, 100 thousand ALL to wash the deceased or 'get out'

2022-12-05 22:15:00, Denoncim CNA
Denunciation of Fiks Fare/Morgue, 100 thousand ALL to wash the deceased or
Illustrative photo

Fiks Fare denounced on Monday evening the denunciation of some family members whose corpses were taken out of the morgue without washing them.

According to them, the employee of the morgue asked them for 100 thousand old lek to wash the corpse, but without giving them an invoice for this service. This service was offered for free by the morgue a little while ago and for two weeks against the price of 2000 new leks. The family members objected to pay the morgue worker, and as a result the latter took out the unwashed corpse in the rain.

Në Fiks Fare u ankua Bashkim Korra dhe e shoqja e tij ku treguan se në datën 17  në orën 14:00 ndërron jetë i afërmi i tyre në QSUT, prej aty e çojnë në morg ku duhej të kryhej procedurat midis tyre dhe ajo e larjes  e  më pas të tërhiqnin trupin. “Punonjësja e morgut Klaudia Zinxhiria na kërkoi 100 mijë lekë për larjen e kufomës. I kërkuam zonjës që të na jepte faturën për shërbimin që do kryente dhe na thotë, që nuk ka faturë dhe dil jashtë. Pas disa debateve ku unë tentova ta filmoja me celular ajo më tha edhe këtë do të bësh ? Do ta bëj dhe do të çoj tek Fiksi. Më nxori jashtë dhe më tha qërohu. Kufomën na e nxori jashtë të pa larë. U detyruam ta merrnim trupin dhe e kemi larë në privat. I thashë zonjës që do ta ndjek si çështje dhe m’u përgjigj ndiqe ku të duash”, thotë Bashkimi për Fiks Fare.

Ai tregon se  kufoma nga ngelur jashtë morgut mbi 4 orë dhe sjellja e punonjëses ishte shumë harbutëshe. “Menjëherë gjatë debatit kemi shkuar në drejtori dhe kemi bërë ankesë, por na thanë që duhet të merresh me Ministrinë e Drejtësisë  pasi ky institucion është në varësi të  kësaj ministrie”, thotë Korra.

Pyetjes së Fiksit nëse kanë pasur një kontakt me Ministrinë e Drejtësisë, shprehen  se i kanë nisur një sms, por nuk kanë marrë asnjë përgjigje. “Nga Fiksi kërkojmë që raste të tilla të mos përsëriten më. I lutemi drejtorisë së morgut që të marrin masa të menjëhershme që ajo punonjëse të largohet prej aty. Do ta ndjekim edhe në rrugë ligjore, do bëjmë denoncim edhe në polici. Kërkojmë drejtësi, sot na ndodhi neve, nesër do të ndodh dikujt tjetër“, përfundon denoncimin e tij Korra.

Denoncuesja  pas disa ditësh që kishte ndodhur ngjarja i është  drejtuar  drejtorisë së spitalit për të pyetur nëse ishte marrë ndonjë masë për ankesën e tyre. Tek informacioni punonjëset i thonë se morgu nuk varet prej tyre dhe se ankesën e saj duhet ta drejtojë pranë Ministrisë së Drejtësisë prej të cilës morgu është në varësi ose në drejtorinë e morgut. Kështu bën dhe denoncuesi i drejtohet drejtorisë së Institutit të Mjekësisë Ligjore prej nga ku varet edhe morgu për të bërë një tjetër ankesë për zonjën. Sekretarja e pret në zyrë dhe i sugjeron të bëj një ankesë me shkrim ku kjo kërkesa do të protokollohej. Por denoncuesi e çon edhe më tej çështje ku i drejtohet Komisariatin nr 4 Tiranë ku bën edhe një denoncim për punonjësen e morgut. Disa ditë pas ankesës dhe kallëzimit, gazetarët e Fiks Fare interesohen në Mjekësinë Ligjore, duke kërkuar informacion nëse ndaj punonjëses ishte marrë ndonjë masë. Fiksi konstatoi se punonjësja vijonte normalisht punën, dhe kjo u dukë në pamjet e transmetuara.

Fiksit's reporter went to the morgue and met the denounced employee herself, pretending to be a relative of the deceased. She first gives the journalist an appointment, but then informs her with an SMS stating that the case will be pursued legally. "I have nothing more to explain to you. You are falling on my neck a lot, especially Mr. Bashkim, who is being pushed by Mrs. MD where he also performed the services of the corpse privately. I will pursue this matter legally", writes the morgue employee Klaudia Zinxhiria.

Fiksi requested official written information from the IML, asking if the denunciation of the deceased's family has been verified. They were even asked if the security cameras were checked, since all premises are monitored. But, until the transmission of this investigation, the Forensic Medicine did not return any answer./tch

Lajmet e fundit nga