LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Houses in Albania are more expensive than in Germany"/ DP MP raises suspicions of money laundering

2023-02-09 09:34:00, Aktualitet CNA

"Houses in Albania are more expensive than in Germany"/ DP MP raises

"Houses are more expensive in Albania than in Germany".

This is how the deputy of the Democratic Party Dashnor Sula started the day, reacting about the prices of apartments in the country.

He writes that Albanians need the savings of 16 years to buy an apartment working in an honest job.

Sulo points out that Albania's transformation into a haven for drug money laundering and corruption is another factor that makes it difficult for honest citizens to buy a house.

"Houses in Albania are more expensive than in Germany"/ DP MP raises

 

"Houses in Albania are more expensive than in Germany.

 Pasi ikën nga Shqipëria, me shumë gjasë shqiptaret do shesin edhe shtëpitë këtu sepse me shumën e parave mund të blejnë më tepër në secilin prej vendeve të Evropës.

 Njësia më e madhe globale e të dhënave, "Numbeo", ka publikuar te dhënat më të fundit të çmimeve të apartamenteve duke bërë edhe një përllogaritje se sa kohë i duhet një familje për të blerë një shtëpi.

Sipas këtyre të dhënave shqiptareve i duhen kursimet e 16 viteve për të blerë një apartament. Vendi ynë rënditet i treti, pas Rusisë dhe Serbisë.

 Sipas Numbeo, të matura sipas fuqisë blerëse, një apartament në Tiranë është më i shtrenjtë se Mynihu i Gjermanisë, Roma e Italisë, Londrës në Mbretërinë e Bashkuar etj.

Çmimet në disa zona të kryeqytetit pësuan rritje të fortë, siç është zona e ish -Bllokut ku çmimet maksimale të apartamenteve arritën 3500 deri 5,000 euro për metër katror.

Qartësisht pritshmëritë janë që pasi ikën vet në fillim Shqiptaret të shesin shtëpite këtu per të blerë më shumë në BE.

 Ajo që shpjegon shumë gjëra të ekonomisë në Shqiperi është fakti që renditemi pas Rusisë dhe Serbisë. Dy vendet e mësipërme janë shtete me demokraci më keq se të brishtë. Karakteristika e ekonomisë në ato vende është që: paratë janë përqendruar te një grusht njerëzish që konsiderohen oligarkë ndërsa dhe grupet kriminale ndërsa banorët janë me ekonomi të dobët.

Kjo karakteristikë tashmë duket se i përket edhe Shqipërisë.

 Albanians who work honestly have low wages. They have to sacrifice decades to buy a home of their own. While the oligarchs, government clients who get public jobs, have started counting the money in kilograms.

 Albania's transformation into a haven for drug money laundering and corruption is another factor that makes it difficult for honest citizens to buy a house.

This does not happen in countries like Greece, Italy, Germany and many other developed countries. In the countries I mentioned above, the salary is almost in direct proportion to the cost of living", writes Sula. /CNA.al

Lajmet e fundit nga