LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Summit of December 6/ From today traffic is prohibited in the security perimeter area, carry your identity cards with you

2022-12-05 08:31:00, Aktualitet CNA

Summit of December 6/ From today traffic is prohibited in the security perimeter

The EU-Western Balkans summit will take place tomorrow in Tirana.

As it was warned earlier, Tirana will be all red zone.

The blocking of some road axes will start today at 2:30 p.m. and on Tuesday morning at 07:30 a.m. security checks will be increased and movement by cars will not be allowed.

Pedestrians and residents will be allowed to pass through the safety zones.

Meanwhile, for the employees of the institutions and entities located in the narrow security perimeter around 'Air Albania', they will also be required to have an identity card.

Disa nga akset që do të bllokohen janë Rinas Qafë- Kashar, autostrada Tiranë-Durrës, sheshi ‘Shqiponja’, unaza e Astirit, Kopshti Botanik, rrethrrotullimi i Saukut, rrethrrotulimi te ‘Varrezat e Dëshmorëve’, rruga e Elbasanit deri në urën e ‘Elbasanit’ dhe kalimi për në drejtim të aktivitetit, rrugët që lidhin rrugën e Elbasanit me atë ‘Papa Gjon Pali II’, tha Qato në Report Tv.

Edhe transporti publik, nuk do të lëviz dot në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe “Bajram Curri”.

Perimetri i Sigurisë kap këto akse më 6 dhjetor

-Bulevardi “Dëshorët e Kombit”, nga ura e Dajtit deri te Sheshi “Nënë Tereza”;
-Bulevardi “Bajram Curri” nga kryqëzimi me rrugën e “Elbasanit” deri te kryqëzimi me rrugën “Ibrahim Rugova”;
-Rruga “Papa Gjon Pali II” nga ETC-RTSH-Stadium;
-Rruga “Dervish Hima”;
-Rruga “Asim Zeneli”;
-Rruga “Themistokli Gërmenji”, pranë rrugës së Elbasanit dhe te kryqëzimi afër rrugës “Papa Gjon Pali II”;
-Rruga “Ismail Qemali”, nga kryqëzimi i Liceut deri te rruga e “Elbasanit”.
-Rruga “Mustafa Matohiti”, pranë shkollës “Kosova”;
-Rruga “Jul Variboba”, pranë postës, në rrugën e Elbasanit dhe rrugën “Papa Gjon Pali II”;
-Rruga “Fatmir Haxhiu”, te ETC;
- "Lekë Dukagjini" street, from "Frederik Shopen" square, to "Air Albania" stadium and around the stadium;
- "Skerdilajd Llagami"
street - "Faik Konica" street.
- There will be a ban on the traffic of vehicles on the road axis;
-Rinas - Kashari Overpass - "Durrës - Tirana" Highway - Former "Shqiponja" Square - Tirana Ring Road - Sauk Roundabout - Roundabout near the Police Academy - Brigade Palace - "Student" City Roundabout, until the intersection with "Bajram Curri" boulevard.
- There will be restrictions on the circulation of heavy tonnage vehicles on the road axis "Shkodër - Lezhë - Milot - Thumanë - Fushë Krujë - Vorë" ./CNA.al

Lajmet e fundit nga