LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Deceptive tiles, submerged in puddles of water and mud"/ How one of the most frequented streets of the capital has been paved

2022-12-04 14:07:00, Aktualitet CNA
"Deceptive tiles, submerged in puddles of water and mud"/ How one of
Illustrative photo

Journalist Ermal Mussolini has raised concerns about one of the most frequented streets of the capital, "Myslym Shyri" street.

In a post, he described how the road was paved, noting the moving slabs that fill with water and mud in bad weather.

According to the journalist, the "Myslym Shyri" street is an indicator of how the Municipality values ??pedestrians, the majority of Tirana's residents!

Ermal Mussolini's full post

Rruga “Myslym Shyri” është një nga më të bukurat e Tiranës. Po ta shikosh nga sateliti, sigurisht. Me trotuare të gjera, pemë anash dhe plot dyqane, duket e tillë. 

Ah, nëse ju bie rasti ta bëni në këmbë, ditëve me shi, është një toturë pllaquritje, me pllaka mashtruese të zhytura në pellgje uji e balte që këmba ime e pafajshme i kthen në ujëvara pisllëku që përplasen me këmbën tjetër e të futen në palcë! Është e kotë çdo tentativë për tu ruajtur! Isha me sytë poshtë, me shpresën se do të shpëtoja ç’të mundja nga një driblim inteligjent pllakash por përfundova i dorëzuar plotësisht pas 100 metrash!

Nja tridhjetë pllaka të puthitura në dukje, të përzgjedhura me kujdes nga ana ime, më shpërblyen në shatërvane uji që më nxorën nga shpirti sharje të vetmevetshme që shastisën kalimtarët. Ndërkohë, korsia e biçikletave, nja 2 m e gjatë dhe pa asnjë çiklist në të, ma bënte me sy! Aty nuk kishte pllaka që lëshonin stërpikë deri në Kashar por asfalt i ngjyrosur që të joshte  Doja të futesha në të por e dija se do çudisja dynjanë! Ndonjë çiklist që mund të vinte do më shihte si pronari ekskluziv i asaj korsie, ndërsa unë si ndonjë humbameno të sapombërritur në metropol! Ashtu i bërë qull i dola në krye i betuar që për asnjë arsye nuk do e kaloja më atë rrugë në kohë me shi! Isha me çadër, me këpucë me qafa, dhe përfundova i bërë qull! Mallkova shtetin e biçikletave, Bashkinë e propagandës dhe punëmbaruarit mashtrues që na shesin sapunin për djathë!

Myslym Shyri Street is the indicator of how much the Municipality values ??pedestrians, the majority of Tirana's residents!

One more thing at the end. That beautiful road is underrated from the very beginning. The name was given in honor of a former porter who joined the National Liberation Movement in 1942 as a partisan in the Peza detachment. He was killed in a battle in Diber. That's all I could read about it after researching. How is it possible that the main street of Tirana is named after such a peripheral figure?! He gave it to Enver Hoxha at the proposal of Myslym Peza in 1969. At that time, the streets of Tirana were counted with fingers. It seems absurd to me!

Since it is also campaign time, let them start the work from this road.

Lajmet e fundit nga