LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

From the pulpit, to McGonigal and Enri Ceno with Fjori

2023-02-02 10:28:00, Opinione CNA

From the pulpit, to McGonigal and Enri Ceno with Fjori

"Top Channel" yesterday performed the next service to "Rilindza" and the government, now there is no doubt that the transitional period when "Top Channel" performed its duty as a public media in informing the citizens is over.

It ended, because for about a few months there was a noise, it was believed that "Top Channel" was doing the real opposition mission, towards the government, which has been in power for 10 years, but it was not like that.

It was simply a game, as there was a trial in the Supreme Court and where Vjollca Hoxha and her children demanded the shares of the partners who had the majority.

Gjyq për të cilin ka mjaft diskutime, ka informacione se ka pasur ndërhyrje të forta nga nivelet më të larta të politikës, për të përmbysur balancat e tjera si këta. Por janë të parëndësishme përballë faktit se si e drodhi “Top Channel” dhe çfarë ka bërë me një lajm dje.

From the pulpit, to McGonigal and Enri Ceno with Fjori

Prej disa ditësh opozita po përpiqet të sjellë fakte dhe informacione në lidhje me zyrtarin e lartë të FBI-së, McGonigal, i cili është akuzuar nga ish-kryeministri Berisha dhe ish-presidenti Meta si një njeri që është keqpërdorur nga qeveria, ka marrë para dhe ka ndikuar në vendime kundër opozitës brenda administratës së SHBA-së.

From the pulpit, to McGonigal and Enri Ceno with Fjori

Por nga ana tjetër kryeministri ka heshtur, ka dhënë dhe sot sqarime në Parlament në lidhje me qëndrimet që ai ka pasur nga marrëdhënia e tij personale me McGonigal, por le t’i kthehemi faktit të asaj që ka hedhur dje “Top Channel”.

Ka pasur një reagim të Enri Cenos dhe Fjoralba Dizdarit, ish-partneres së tij, të dy individë me kontribute në PD dhe të përfshirë. Ceno ka qenë dhe ish-kandidat për kryetar të FRPD-së, ku ka rivalizuar jo pak, por gjithmonë njihej si një prej njerëzve të Lulzim Bashës dhe që suportohej prej këtij të fundit.

Nuk mundi të kishte një karrierë të madhe në PD, pasi ashtu si edhe shumë të tjerë, edhe Ceno u gënjye nga Luli. Fjoralba Dizdari është një nga vajzat që ka një aktivitet tashmë të spikatur brenda PD-së, anëtare e Këshillit Kombëtar.

Dikur partnerë në një ambient me miq në një festë familjare, bashkohen, bëjnë foto, dhe kjo e fundit përdoret tashmë se McGonigal ka qenë në foltore.

E fillon “Top”-i dhe vazhdojnë të gjitha jashtëshqitjet e llumit politik të Rilindjes që kërkon të godasë opozitën.

Në rastin e McGonigal, mund t’i drejtohet gishti Lulzim Bashës, mund t’i drejtohet gishti qeverisë, por të shkosh te dy të rinj, të cilët kanë bërë një foto para 5 vitesh në një festë familjare ku përballë bashkohen edhe personazhe të tjera politike, dhe t’i hedhësh si njerëz që kanë çuar McGonigal-in te PD-ja apo foltorja, është masturbim deri në delir, që ka ndodhur ndoshta në zyrën e Fugës kur ka parë foton e servirur nga zyrtarë të PS-së.

Kjo sepse as njëri e as tjetri nga dy të rinjtë, pavarësisht sqarimeve që kanë dhënë në mediat sociale, nuk kanë pasur asnjë post në PD.

Pesha e tyre politike brenda PD-së dhe në nivele politike përpara 5 vitesh është është zero. Në PD nuk ka Dorjan Duçka ende. Është zero pesha e dy të rinjve në vendimmarrje sepse janë dy individë tashmë në jetën politike dhe në jetën private në drejtime të ndryshme, pa pasur asnjë post kur janë takuar, asnjë peshë.

Shumë individë mund të takojnë, mund të fotografohen, lidhjen e McGonigal duke i dhënë peshë “Foltores” së PD-së së Berishës, sepse dy të rinj kanë bërë një foto, është pak banale. Problemi i vërtetë është ai që po hetohet në SHBA. Kaq.

Është e dirigjuar dalja e fotos nga Duçka dhe propaganda e Rilindjes dhe këtë shërbim për të ngritur një alibi dhe zbutur akuzat ndaj qeverisë, në prag të një proteste që zhvillohet pas rreth një jave, tregon shërbëtorin e paepur, “Top Channel”, aksionerët e dashuruar me inceneratorët dhe aferën e shekullit dhe faktin se kjo media tashmë është një tamburat propagandistik i PS-së dhe Rilindjes dhe ndoshta duhet të quhet “Top Rilindja”.

E vërteta është se ata dy të rinj dhe ato foto nuk kanë lidhje aspak me situatën politike sepse në analizë është krejt e kundërta. Ata të rinj nuk kanë pushtet, pushtetin e ka Edi Rama.

Ata nuk janë kryetarë bashkie, McGonigal në Tiranë ka qenë me Ramën, Veliajn, Gjiknurin, Ballën etj. etj.

As Enri dhe as Fjoralba nuk kanë firmosur koncesione, skanë qenë ministra, ata të rinj para 5 vitesh nuk kanë qenë kryeministra dhe nuk kanë lobuar.

Ata të rinj nuk kanë qenë as Endri Fuga, as Damian Gjiknuri, as ndonjë tjetër që fshihet e nuk nxjerr kokë, as kryetarë bashkie, nuk kanë firmosur për inceneratorë, nuk kanë lobuar për shpajlle “non grata” të ish-kryeministrit, kushdo qoftë ai, nuk kanë lobuar kundër interesave të vendit, dhe nuk i kanë përdorur miqësitë apo njohjet kundër qeverisë.

E gjithë kjo për një arsye të thjeshtë, nuk kanë qenë ata në pushtet, nuk kanë qenë të interesuar për këtë gjë, por janë të rinj me një jetë publike deri diku, jo të panjohur.

Por të drejtosh gishtin drejt tyre për McGonigal, kur ndaj tij tashmë ka emra se ka marrë para për interesa të qeverisë shqiptare dhe këtë akuzë ta kalosh te dy të rinj dhe një foto, është thjeshtë dhe vetëm banale dhe i bën krejtësisht edhe më të besueshme akuzat që ngre opozita, sepse fakti që Rilindja shqetësohet për të ngritur alibi mashtruese, dhe për të hequr vëmendjen nga e vërteta, siç ka bërë gjithmonë, thjeshtë dhe vetëm tregon se ka një hall të madh.

Shpresë se çështja “McGonigal”, inceneratorët dhe shumë afera mund të harrohen, nuk ka më, dhe kjo është e dukshme.

Propaganda e “Top Channel” thuajse është bërë totalisht më e pabesueshme dhe mjafton vetëm ta shikosh, që të nxitësh pakënaqësi dhe urrejtje ndaj qeverisë kjo për shkak të lëpirjes në mënyrë të pështirë apo duke bërë skenarë të tillë si ky i McGonigal me dy të rinj, që në fund nuk sjell asgjë tjetër, por thjeshtë dhe vetëm na tregon sa të mjerë janë bërë disa aktorë politikë dhe mediatikë në vend./CNA.al

15:24 Opinione Agim Xhafka

Për Korçë me motorr

Kur punoja te gazeta “Koha Jonë” kisha një motor as të madh,...

08:22 Opinione Ola Xama

The casino scandal

The folly of gambling! Finally, the newest casino has ope...

Lajmet e fundit nga