LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Laboratori i drogës në Fier dhe lidhja me kolumbianët/ Përgjimet nxjerrin zbuluar bashkëpunëtorët

2022-12-04 16:42:00, Aktualitet CNA
Laboratori i drogës në Fier dhe lidhja me kolumbianët/
Laboratori i drogës në Fier

Detaje të tjera janë zbardhur nga hetimet për 430 kilogramët e kokainës që janë kapur në laboratorin e drogës në Fier.

Në përgjimet e anëtarëve të grupit, flitet për mënyrën se si kryhej trafikimi i drogës si dhe për bashkëpunëtorët jashtë Shqipërisë si dhe për përfshirjen e zyrtarëve shtetërorë.

Komunikimet ndërmjet anëtarëve të bandës kriminale kanë zbuluar lidhjet me grupet e tjerat kriminale jashtë vendit.

Sipas hetuesve, Nikolin Gjolena i cilësuar si financuesi i grupit, është person ii cili ka siguruar kontaktet në Kolumbi për trafikimin e kokainës.

Më tej ka rezultuar se Gjolena së bashku me Denilson Çarvanakun kanë gjetur mënyrën për të transportuar kokainën si dhe kanë krijuar lidhjet me trafikantët e lidhur me policinë.

Në një përgjim që i takon datës 30 gusht, në bisedën mes Çervanakut dhe Gjolenës, ata flasin për një problem që u kishte dalë nga një punonjës i portit jashtë Shqipërisë, që u kishte cënuar planin për futjen e kontejnerit me kokainë.

Personat që u kishin dalë më herët garant për të kaluar kokainën, janë tërhequr për shkak të kontrolleve të shtuara të policisë.

Further, the members of the group expressed aggression towards the police officers, but did not mention names. Further, another concern of the gang members was related to the Colombian chemist, who had not managed to separate the cocaine from the chemical fertilizer. According to the investigations, the Colombian had gone to the cocaine laboratory in Fratan i Fieri, but had not managed to break it up because he had difficulty communicating with the other members of the group. /CNA.al

Lajmet e fundit nga