LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kreshnik Spahiu: Albania has hindered Kosovo in its efforts for independence

2022-11-28 21:58:00, Aktualitet CNA
Kreshnik Spahiu: Albania has hindered Kosovo in its efforts for independence
Analyst Kreshnik Spahiu

Analyst Kreshnik Spahiu stated in the show Noë with Erla Mëhilli that Albania has hindered Kosovo in its efforts for independence from the former Yugoslavia.

According to Spahi, years ago, Albanian leaders did not defend the thesis for an independent Kosovo, but sought an autonomy within the former Yugoslavia.

Nga ana tjetër, nëse ne i jemi mirënjohës shumë luftërave të Kosovës që sot kemi pavarësinë e Shqipërisë, di të them që Kosova nuk e ka pavarësinë e saj si pasojë e përpjekjeve të Shqipërisë. E them këtë me bindje të plotë dhe ka ardhur një moment që duhet ta themi të vërtetën në sy. Në vitet e fundit të përpjekjeve për shkëputje nga ish-Jugosllavia, Shqipëria më shumë i ka prishur punë përpjekjeve të Kosovës për pavarësi, sesa e ka ndihmuar atë.

Është mirë që ne të shikojmë disa të vërteta të cilat para 30 vjetësh, ata që sot mendojnë se bashkimi kombëtar është utopi, shikonin me utopi edhe krijimin e shtetit të dytë shqiptar. Krijimin e shtetit të Kosovës e shikonin të pamundur. Para 25 vitesh, liderë të Shqipërisë, ishin për autonomi të Kosovës, apo për një republikë brenda një federate të vogë jugosllave. Askush nuk mbronte tezën e krijimit të një shteti të dytë shqiptar”, theksoi ai./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga