LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Council of Albanian Ambassadors condemns the derogatory language of the Serbian president, Vucic

2022-12-03 13:17:00, Aktualitet CNA

The Council of Albanian Ambassadors condemns the derogatory language of the

The Council of Albanian Ambassadors is following with concern the recent conflict-inciting statements and the use of derogatory language by the President of Serbia, Aleksandër Vucic, towards the Prime Minister of Kosovo, Mr. Albin Kurti, the newly appointed Minister for Communities and Return of the Government of Kosovo, Mr. Nenad Rasi?, and his associates of the Serbian community who do not agree with the politics of Serbia.

Deklaratat e tilla që kujtojnë fjalorin e urrejtjes dhe luftënxitës të regjimit të Millosheviçit ndaj shqiptarëve, dëmtojnë përpjekjet e komunitetit ndërkombëtar për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, dhe rrjedhimisht edhe paqen e sigurinë në rajon.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet veprimet e Qeverisë së Kosovës për stabilizimin e situatës dhe përkushtimin e saj për një marrëveshje gjithëpërfshirëse të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, me ndihmë të Bashkimit Europian dhe përkrahje të SHBA-së.

The Council of Albanian Ambassadors calls on the western international factor to increase efforts to achieve as soon as possible the normalization of relations between Kosovo and Serbia, as well as not to tolerate the destabilizing actions of Vu?i?, who has already made it clear that he has no renounced the pro-Russian orientation, with the appointment of the notorious chauvinist and anti-Albanian Aleksandar Vulin as the head of the intelligence service of Serbia (BIA). /CNA.al

The Council of Albanian Ambassadors condemns the derogatory language of the

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga