LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Karamuço ngre “alarmin”/ Efektet e pakthyeshme të tullumbaceve me oksid azoti

2023-09-24 08:17:00, Aktualitet CNA
Karamuço ngre “alarmin”/ Efektet e pakthyeshme të
Ervin Karamuço

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço ka ngritur alarmin mbi efektet e pakthyeshme të përdorimit të tullumbaceve të oksid azotit, një prej drograve më në trend të momentit.

Gjatë një interviste në Euronews, Karamuço ka bërë me dije se, efektet e kësaj lloj substance në sistemin nervor janë të pakthyeshme.

Ai tha se kjo substancë shkakton varësi dhe mund të çojë deri në paralizë të sistemit nervor.

Britania vendosi kualifikimin e tyre në familjen e drogërave të lehta por të dëmshme, që duhet të hiqen nga tregu, ose më mirë lëndëve toksike të dëmshme që duhet të hiqen nga tregu. Në fillim kur e pamë ne thamë çfarë është kjo lloj droge, ne e kishin oksid azoti, ata e kishin oksid nitrogjeni, por që është e njëjta gjë. Kjo përdoret vetëm në çështjet e shëndetësisë, për dentistët. Ne i shihnim këto tullumbace në party të ndryshme në Shqipëri, por mendonim se ishin për dekor.

Nuk krijon varësi, por është shumë e rrezikshme pasi jep dëmtime të pakthyeshme neurologjike, po ashtu dhe të organeve të tjera. Deri në paralizë.

Këto janë shqetësimet që janë ngritur në Britaninë e Madhe vitin e kaluar. A duhet të vijë ky debat në Shqipëri? Aq më mirë që të fillojë ky debat dhe është një nxitje shumë e mirë kjo”, tha Karamuço./ CNA

 

Lajmet e fundit nga