LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Two people raped the doctor and "broke" the hospital / Ministry of Health, call for justice

2023-02-08 19:00:00, Aktualitet CNA
Two people raped the doctor and "broke" the hospital / Ministry of
Ministry of Health and Social Protection

Two people have used violence in the early hours of this morning against a doctor at the Infectious Disease Hospital and then damaged the doors and windows of the hospital with the claim that the treatment of their relative is being neglected.

Regarding this event, the Ministry of Health and Social Protection reacted a little while ago, which condemns the behavior of two citizens.

The Ministry of Health calls on the justice bodies to bring the investigation of this event to the end and to bring the perpetrators to justice.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dënon ashpër dhunën e ushtruar ndaj ekipit të mjekëve dhe infermierëve në Spitalin Infektiv, të cilët kanë qenë në krye të detyrës, duke reanimuar një pacient në gjendje të rëndë, teksa janë goditur dhe dhunuar nga familjarët e pacientit.

MSHMS e konsideron të patolerueshëm çdo akt dhune ndaj personelit shëndetësor dhe inkurajon organet e drejtësisë të çojnë deri në fund zbardhjen e kësaj ngjarjeje, duke çuar para drejtësisë autorin/autorët që kanë ushtruar dhunë ndaj mjekëve dhe infermierëve në detyrë.

The Ministry of Health and Social Protection assures citizens that the medical service is guaranteed and will continue to be guaranteed for every citizen by qualified health personnel. MSHMS supports the medical staff who serve every day with dedication and professionalism for patients and discourages anyone who incites the language of hatred towards doctors and nurses", the statement says./ BA - CNA.al

Lajmet e fundit nga