LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Businesses in bankruptcy"/ Braimllari accuses the government: They are filling her pockets and those of the oligarchs

2023-02-09 11:51:00, Aktualitet CNA

"Businesses in bankruptcy"/ Braimllari accuses the government: They

The vice president of the Freedom Party, Endrit Braimllari, has stated that one of the reasons for the mass departure of Albanians is government corruption.

According to him, the number of businesses that have unpaid obligations is 34,000 and these are in the name of citizens who have left the country.

The mass departure of citizens due to government corruption continues to be confirmed not only by international organizations but also by the institutions of Rilindja itself.

Sipas Drejtorisë së Tatimeve numri i bizneseve që kanë detyrime të pashlyera dhe të shpallura tashmë nën sekuestro është 34 mijë. Këto biznese janë në emër të qytetarëve të cilët kanë braktisur vendin.

Një nga arsyet kryesore që ka çuar drejt falimentit këto biznese është bërë niveli i lartë i emigracionit që ka sjellë dhe ulje të të ardhurave për këto biznese. Largimi masiv i qytetarëve në qendër të tij ka popullsinë më aktive dhe më prodhuese për tregun dhe ekonominë, duke bërë që vendi të humbë kapitalin njerëzor, forcën e punës me produktivet të lartë”, është shprehur Braimllari.

Më tej, ai ka akuzuar qeverinë Rama duke thënë se Rilindja po mbush xhepat e saj dhe të oligarkëve duke rritur çmimet dhe duke zhvatur njerëzit e thjeshtë.

“Të gjithë shqiptarët e kuptojnë qartë që Rilindja mbushi xhepat e saj dhe të oligarkëve duke rritur çmimet dhe duke zhvatur njerëzit e thjeshtë. Fakti që qeveria mbledh 500 milionë euro më shumë ndërkohë që 34 mijë biznese janë të sekuestruara e të falimentuara është prova e pakundërshtueshme që të vetmit që janë plaçkitur nga qeveria janë qytetarët e thjeshtë.

Korrupsioni i lartë, me miliarda euro duke filluar nga inceneratorët, Porti i Durrësit dhe koncesionet,  mungesa e vendeve të punës, pagat e ulta, nepotizmi kanë sjellë që në 10 vite të qeverisë së Edi Ramës të largohen qindra mijëra shqiptarë, kryesisht të rinj.

Zbrazja e Shqipërisë me një axhendë të përcaktuar qartë nga Rilindja po sjell pasoja shkatërrimtare për ekonominë në të gjithë sektorët e vendit ndaj dhe parashikimet e rritjes ekonomike vazhdojnë të ulen dhe ndërkohë borxhi public po arrin nivele katastrofike duke çuar vendin në prag të kolapsit ekonomik”, ka thënë ai.

Ndër të tjera iu ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen në protestën e 11 Shkurtit.

“Në 11 shkurt të gjithë qytetarët do të jenë në shesh, pasi të gjithë janë të vjedhur, të plaçkitur dhe të tradhëtuar nga qeveria. Të gjithë qytetarët e dinë shumë mirë që Shqipëria ka sot një kryeministër mafioz dhe ku afera Mcgonigal e provoi totalisht këtë gjë, një kryeministër që e ka kthyer zyrën e shtetit në një zyrë private dhe Shqipërinë në një pronë personale.

February 11 is the day when the people will decide. After all, the people are the only and fairest judge", said Braimllari.

Lajmet e fundit nga