LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Begaj speaks about local elections on Independence Day/ Call for politics

2022-11-28 20:57:00, Aktualitet CNA
Begaj speaks about local elections on Independence Day/ Call for politics
Bajram Begaj, president

President Bajram Begaj, at the reception organized in the Palace of Brigades, with the art of the 110th anniversary of the Independence of Albania, spoke about the importance of local elections, as well as addressing politics with a call.

" The upcoming local elections are an opportunity to demonstrate cooperation and political and institutional responsibility, for free and democratic elections.

Si President i Republikës, në interes të kombit dhe të ardhmes tonë, ftoj të gjithë aktorët politikë e institucionalë, shoqëri civile e media, çdo shqiptar, që t’i përkushtohemi vizionit për Shqipërinë e gjeneratës tjetër, vendin e projektuar për të qenë anëtare në Bashkimin Evropian.

Po lëmë pas një vit të vështirë. Rruga jonë për ndërtimin e shtetit të së drejtës dhe demokracisë funksionale është një rrugë pa kthim, ashtu si angazhimi ynë për paqen dhe dialogun.

Shqipëria është sot anëtare e denjë e aleancës më të suksesshme në histori, në NATO, me pjesëmarrje aktive në misione në mbështetje të paqes e stabilitetit në rajon e në botë.

Vendi ynë përfaqësohet po aq denjësisht në OKB, si anëtare jo e përhershme në Këshillin e Sigurimit dhe e angazhuar në forume globale.

Albania has shown that it supports democratic values, good neighborliness and an open door for friends and people in need.

Our country is proud of its friendship and strategic alliance with the USA, the countries of the European Union, the United Kingdom and all friendly and allied countries in the world ", said Begaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga