LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

November 28-29/ Lubonja: Celebrations, hypocrisy, politicians see themselves as Skenderbeu

2022-11-29 18:15:00, Aktualitet CNA
November 28-29/ Lubonja: Celebrations, hypocrisy, politicians see themselves as
Analyst Fatos Lubonja

Analyst Fatos Lubonja has assessed as hypocrisy the celebrations on the two most important dates for Albania, November 28-29.

Lubonja has made a comparison where he shows that Enver Hoxha cried when he heard the song Për ty Atdhe because he thought it was addressed to him, while our politicians see themselves as Skënderbeu in this.

Invited to the Opinion column, Lubonja goes on to say that only in these two days they act as if they love the homeland and the rest of the year they destroy it.

Këtu ai përmend edhe faktin e largimit të njerëzve nga Shqipëria, duke thënë se duke parë këto situata është një hipokrizi ajo që ndodh me festimet.

“E quaj këtë ditë si ditë të hipokrizisë. Bëjmë sikur flasin për atdheun, e duam atë, sikur në këtë ditë ne tregojmë gjithë dashurinë tonë, ndërkohë që 356 ditë të tjera e shkatërrojmë atdheun. Sot është dita kur dalin ata që na përfaqësojnë, që dalin dhe identifikohen me atdheun. Enver Hoxha qante kur dëgjonte atë; Për ty atdhe. E identifikonte veten si Atdheu ai. Dhe këta e identifikojnë veten si Skënderbeu. Gjersa ikin njerëzit nga atdheu, atëherë për çfarë bëhet fjalë. Është një hipokrizi e madhe që shkojnë atje. Shumë të tjerë thonë; jam pushim, dhe do dalim në restorant që të relaksohemi. Sjellin dhe Dua Lipën që të kërcejnë njerëzit. Koncerte bënte dhe Enveri. Pare me cikun do populli. Këta japin dhe cirk herë pas here. Ne që vijmë këtu dhe që kemi detyrë që ta shohim pak më ftohtë, them se Atdheu, atje ku jam mirë, atje është atdheu. Nga një herë më vjen të them më mirë mos të lindte Shqipëria fare se sa të udhëheqje nga vetja. Në kohën e Enverit i këndohej atdheut, një burg i madh. Tani në këto 30 vite është vazhdimësi e asaj fryme. Ka ndryshim, por varet se çfarë ndryshimi. Disa thonë; Porti i Durrësit është diçka e mirë, apo inceneratorët (qesh), por e kam të vështirë që të gjejë diçka të mirë. Nga një izolim i tmerrshëm, është kthyer në një udhëkryq kalimtarësh, si Fushë-Kruja, si udhëkalim. Kështu duan ta kthejnë këta kur thonë; do sjellim bangladeshas”, Lubonja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga