LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Apple merr vendimin/ Nxjerr “jashtë loje” këtë model të iPhone

2 Dhjetor 2021, 15:22, Tech CNA
Apple merr vendimin/ Nxjerr “jashtë loje” këtë model

Apple është gati të nxjerrë “jashtë loje” miliona modele të vjetra iPhone.

Titani i teknologjisë paralajmëroi se Apple është gati të përditësojë listën e “produkteve të cilësisë së mirë” për të cilën duhet të dinë të gjithë pronarët e iPhone. Disa modele iPhone tashmë janë shpallur ?të vjetëruara?.

Por MacRumors pretendon se ka parë një memo të brendshme të Apple që paralajmëronte se ?iPhone 6 Plus? po i bashkohet listës më 31 dhjetor. Apple shiti dhjetëra miliona modele iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus pas lançimit të tyre në 2015.

iPhone 6 thuhet se është “i sigurt deri në vitin 2023”, por iPhone 6 Plus nuk është aq me fat. Ka dy probleme kryesore me të cilat do të përballeni si pronar. Sapo një iPhone kalon në listën ‘e të vjetëruarëve’, befas bëhet shumë më e vështirë për të marrë pjesë këmbimi dhe riparime për atë model.

iPhone 6 Plus dhe iPhone 6 tani janë shumë të vjetër për të marrë përditësimet më të fundit të iOS.iOS 15 i Apple mund të instalohet vetëm në iPhone 6S ose më vonë.Pra, nuk duhet të jetë befasi që miliona nga këto modele të vjetra tani po hiqen gradualisht.

Të dy telefonat inteligjentë filluan me një hapësirë ??ruajtjeje prej 16 GB, e cila është shumë e dobët për standardet e vitit 2021. Apple nuk e ka konfirmuar zyrtarisht se iPhone 6 Plus së shpejti do të bëhet pjesë e listës së të vjetëruarëve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga